Integratív szemlélet


Munkám során olyan kliensekkel dolgozom, akiknek nincsen orvosi értelemben vett problémájuk, tehát egészségesek. De - kimondottan a serdülőkorban - néha olyan problémával kell megküzdeniük, amely látszólag meghaladja az erejüket. A szakmai hitvallásomat Fekete István fogalmazta meg Vuk c. regényében: "Nem buta vagy, csak még keveset tudsz".

"Ismerd meg tenmagad!", szólt a delphoi jósda intelme, aztán Szókratész szavai mintha ugyanezt visszhangoznák: "Át nem gondolt életet nem érdemes élni." Az egyik legfontosabb elem munkámban tehát az, hogy a kliens életével kapcsolatos tudatosságát növeljük. Ehhez rendszerint olyan módszereket alkalmazok, amelyek a kognitív viselkedésterápiában (CBT) is használatosak, többek között a szókratészi dialógust. Ezek nagyon jól működnek a segítői folyamat során, mert a problémákat átláthatóvá, megérthetővé, emészthetőbbé és ezáltal feldolgozhatóvá teszik. Ehhez persze nem kevés bátorság kell, de talán megéri torzítás nélkül tükörbe néznünk néhanapján.

Fontos kiemelni, hogy amennyiben súlyos problémára vagy elakadásra, esetleg betegségre derülne fény, ott az én munkám azzal folytatódik, hogy amennyiben a kliens is úgy érzi, megfelelő szakemberhez (pszichoterapeuta, pszichiáter orvos) irányítom a klienst. A készségfejlesztés csak akkor tud megfelelően működni, ha egészségesek és nem terhelt helyzetben vagyunk. 

Az általam a fiataloknál használt K.A.V.I.CS. módszerről bővebb információért kattintson ide.


SEGÍTŐ BESZÉLGETÉS

A serdülők, fiatal felnőttek egyik fő konfliktusforrása abból fakad, hogy önmagukat kevéssé ismerik még és az őket körülvevő világhoz nehezen vagy nem megfelelő módon viszonyulnak. A segítő beszélgetéseken és a készség-fejlesztésen keresztül közelebb hozzuk az általuk ismert én-képet ahhoz, amit a világ lát róluk és elmozdulunk egy olyan én-kép felé, amelyet ők szeretnének magukról kifelé mutatni, amivé válni szeretnének: ezzel csökkentjük a konfliktusos helyzetek számát vagy azok intenzitását.

A segítő beszélgetéshez fontos a megfelelő kliens munkakapcsolat. Az elfogadó, megértő, kliens-központú, empatikus attitűd. Hiszem, hogy sokszor már a megértő figyelem, az ítéletmentes odafordulás sokat segíthet a kliensnek abban, hogy megértse problémáját és jobban megértse önmagát. 

MENTÁLHIGIÉNÉS TANÁCSADÁS

A tanácsadás - mint segítő tevékenység - egyáltalán nem jelenti, hogy direkt tanácsot adunk: sokkal inkább arról van szó, hogy együttműködve, együtt gondolkodva találunk megoldást az eredeti kérdésére (bővítjük a "viselkedési repertoárt"), hiszen Rogers, a személyközpontú terápia atyjának megjegyzése szerint is mindenki a saját életének a legjobb ismerője.  Az együtt kimunkált megoldásokat végigvezetjük, megbeszéljük és gyakorlással elsajátítja, készséggé teszi a kliens.

A tanácsadásban rendszerint egy adott problémával foglalkozunk és arra keresünk megoldásokat. A folyamat célja a javulás, gyógyulás, tehát terápia, de nem a klasszikus értelemben vett, az egész személyiséget érintő pszichoterápiás kezelés történik. Még akkor is ha bizonytalan problémakörrel érkezik a kliens, ezeket konkrét kérdésekre vagy kérdések sorára redukáljuk, amelyekre aztán válaszokat próbálunk találni. 

A relaxáció nem egyszerűen a pihenés, megnyugvás eszköze, hanem önismeret-fejlesztő jelleggel is bír. A relaxációs módszerek közül az autogén tréning ún. gyakorlásterápia, de itt természetesen nem terápiás célzattal használjuk. Ha a kliens a rendszeres gyakorláson keresztül megtanulja az ellazulást, akkor ezt az állapotot szorongást keltő helyzetekben (pl. felelés, dolgozatírás, vizsga, sportverseny, stb.) is elő tudja idézni, amelyek egyéb esetben blokkolhatnák a memóriaközpontot. Tehát ily módon a kliens teljesítményének és végső soron eredményességének növekedését érjük el. 

Megfelelő használatával azok az érzelmi hiányosságok is "feltölthetővé" válnak, amelyek egyébként látens módon meghúzódnának a háttérben. A relaxáció során az élmények értelmezése nem történik, csak a kliens töltekezik, naplózza a tapasztalt változásokat, amelyeket megbeszélünk az ülések során. Ezáltal is tudatosíthat magában olyan dolgokat, vonásokat, jellegzetességeket, amelyek addig rejtve maradtak előtte, tehát önismerete nő. A cél a terápiás jellegű töltekezés, önmagunk jobb megértése és kapcsolataink fejlesztése.   

A Selye János Magatartástudományi és Magatartásorvoslási Társaság égisze alatt futó Williams ÉletKészségek program abban segíti a résztvevőket, hogy folyamatos gyakorlás és tudatosítás útján megtanulják, hogyan reagáljanak különböző problémás élethelyzetekben, sallangmentes, egyszerű és követhető módon képesek lesznek azokat kezelni. A program hatásaként:

  • nő az önbecsülésük,
  • nő az önismeretük
  • jobban kezelik a stresszt,
  • asszertívabbak és nyitottabbak lesznek kapcsolataikban,
  • jobban kezelik a konfliktusaikat,  
  • reakcióik megfontoltabbak lesznek,
  • elfogadóbbá válnak,
  • jobb kapcsolati készségeik segítik a családban, iskolában, vagy tágabb közegükben való létezésüket,. 

Kapcsolatfelvétel

Kérem, adja meg elérhetőségeit (e-mail cím, telefonszám), írja le röviden, milyen problémát szeretne megbeszélni és a lehető leghamarabb felveszem Önnel a kapcsolatot további egyeztetés céljából.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el